Kazanım Testleri

5. Sınıf Türkçe Kazanım Testi – Cümlede Anlam – 1 (2019-2020)

2019-2020 Eğitim dönemi için yayınlanan 5. Sınıf Türkçe Cümlede Anlam – 1 testi toplamda 12 “Cümlede Anlam” sorusu içeriyor.

5. Sınıf Türkçe Kazanım Testi Künyesi
[2019 – 2020]

SINIF:5. SINIF
DERS:TÜRKÇE
TESTİN KONUSU:CÜMLEDE ANLAM
TESTİN ADI:CÜMLEDE ANLAM-1
SORU SAYISI:12
EĞİTİM DÖNEMİ:2019 – 2020 EĞİTİM DÖNEMİ

Türkçe – Cümlede Anlam Kazanım Testi
[2019 – 2020]


1)
¶ Duygusallık Bildiren Cümle
¶Abartı Bildiren Cümle
¶Sebep-Sonuç Cümlesi
¶Karşılaştırma Cümlesi

Aşağıdakilerden hangisi yukarıda verilen cümle çeşitlerinden herhangi birine örnek olamaz?


CEVAP
A

2)
I. başka
II. dilini
III. öğrenemez
IV. kendi
V. dil
VI. bilmeyen

Numaralanmış sözcüklerle anlamlı ve kurallı bir cümle oluşturulduğunda sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?


CEVAP
C

3) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde sebep-sonuç anlamı vardır?


CEVAP
D

4) (I) Ülkemizin en büyük adası olan Gökçeada, Çanakkale’nin bir ilçesidir. (II) Ülkemizin en batı noktası olan İnceburun, bu adada bulunuyor. (III) Gökçeada halkının geçim kaynaklarından biri zeytinciliktir. (IV) Adada ayrıca Türkiye’nin en lezzetli zeytinyağı da üretilmektedir.

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde öznel anlatım vardır?


CEVAP
D

5) Sokullu Mehmet Paşa’nın, koca kavuğu ve uzun boyuyla, elleri önünde bağlı, gözleri yerde, yavaş yavaş saltanat arabasına yaklaştığını gördüm.

Bu cümleyle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?


CEVAP
B

6) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “üzülme” anlamı vardır?


CEVAP
D

7) Öznel anlatım, kişsel görüşler içerir. Nesnel anlatım ise kişisel görüşlerden uzak, kanıtlanabilir yargılarla oluşturulur.

Buna göre aşağıdaki cümlelerin hangisinde nesnel anlatım vardır?


CEVAP
A

8)
(I) Kutuplar, sıra dışı doğal güzellikleri olan bölgelerdir. (II) Yeryüzündeki en çetin iklim koşulları buralarda yaşanır. (III) Mevsimsel değişimler, dünyanın hiçbir yerinde kutuplarda olduğu kadar büyük olmaz. (IV) Buralarda yalnızca en dayanıklılar ve en güçlüler hayatta kalabilir.

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde karşılaştırma yoktur?


CEVAP
A

9)
(I) Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale (Assos), MÖ 6’ncı yüzyılda volkanik bir tepenin üzerinde kurulmuş. (II) Kendine özgü dokusu ve mimarisiyle dikkat çeken bu yerleşim, sert rüzgârlara direnen taş yapılarıyla öne çıkıyor. (III) Evlerde kullanılan andezit, zor işlenen ama zamana karşı direnebilen bir taş olduğundan yapıların ömrü uzun. (IV) Bu taşla inşa edilen yapılar, dün olduğu gibi bugün de Behramkale’nin dokusunu oluşturan en önemli aktör.

Bu parçada numaralanmış cümlelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


CEVAP
B

10)
(I) Kamp ateşi, bir kampı kamp yapan en önemli ögedir. (II) Birçok kampçı, geceleyin çevresinde oturulacak bir ateş yakmak ve bu ateşin etrafında sohbet etmek için gider kampa. (III) Dans eden alevler, kızıl korlaşmış odunlar, yanan dalların çıkardığı çıtırtılar insana farklı bir heyecan yaşatır. (IV) Hele bir de sıcak çikolata ya da kakaolu süt varsa ateş başında oturup gökyüzündeki yıldızları izlemenin tadına doyum olmaz.

Bu parçada numaralanmış cümlelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


CEVAP
C

11)
(I) En şiddetli fırtınaların yaşandığı Neptün gezegeninin tahminen 12 uydusu bulunur. (II) Uydulardan biri olan Triton, buz kütlesi şeklindedir ve uzaya gaz ile çamur püskürtür. (III) Neptün, dünyadan bakıldığında görülmemektedir çünkü oldukça soluk bir gezegendir. (IV) Teleskop ile bakıldığında ise yeşilimsi renge sahip, disk biçiminde bir gezegen olduğu görülür.

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde bir durum, nedeniyle birlikte verilmiştir?


CEVAP
C

12)
(I) Yazıyı keşfeden insanlar, bu büyük keşfin heyecanıyla olsa gerek, çevrelerinde gördükleri birçok sert nesnenin üzerine yazmışlar. (II) Söz gelimi Çin’in Jiahu bölgesi sakinleri, şu ana kadar bulunan en eski yazıyı kaplumbağa kabukları üzerine yazmış. (III) Eski bir mezardan çıkarılan, 8600 yıllık yazılar bunlar. (IV) Daha farklı yazı araçlarının ortaya çıkması ise biraz zaman almış.

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde örneklendirme yapılmıştır?


CEVAP
B

28 yorum