Kazanım Testleri

6. Sınıf Türkçe Kazanım Testi – Cümlede Anlam – 2 (2019-2020)

6. Sınıf Türkçe Kazanım Testi Künyesi
[2019 – 2020]

SINIF:6. SINIF
DERS:Türkçe
TESTİN KONUSU:Cümlede Anlam
TESTİN ADI:Cümlede Anlam – 2
SORU SAYISI:12
EĞİTİM DÖNEMİ:2019 – 2020 EĞİTİM DÖNEMİ

Cümlede Anlam – 2 Kazanım Testi
[2019 – 2020]


1) (I) Çocuklar, geçtiğimiz aylarda Zeyrek’te çok şaşırtıcı ve eğitici bir etkinliğe katıldılar. (II) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden bir ekibin düzenlediği etkinliklerle semtlerini tanıdılar. (III) Her zamanki sokaklarında şimdiye kadar oynamadıkları oyunları oynadılar. (IV) Bu sırada Zeyrek’in tarihiyle ilgili bilgiler edindiler.

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde nesnel anlatım yoktur?


CEVAP
A

2) (I) ABD, Ay’a insan göndermek için Apollo adı verilen uçuş programını 1961’de başlattı. (II) Bu uçuşları yapacak olan astronotlar uzun eğitimlerden geçti. (III) Uzayda karşılaşacakları zorluklarla başa çıkmak için bedenlerini hazırlıyorlardı. (IV) Geri planda çalışan ekipse uzay aracının tasarımından, kullanılacak kameralara; astronotların giysilerinden, uzaya götürülecek yiyeceklere kadar her ayrıntıyı düşünüyordu.

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangilerinde amaç-sonuç ilişkisi yoktur?


CEVAP
C

3) – – – – yollar kapalıymış

Yukarıda boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilirse cümlede sebep-sonuç ilişkisi oluşmaz?


CEVAP
B

4) (I) Selçuk’tan İzmir’e doğru giderken sağda Şirince köyünün yol ayrımı var. (II) Meyve ağaçları arasından kıvrılarak tepeye uzanan asfalt yol Şirince’ye ulaşıyor. (III) Şirince köyünün genel havası da adı gibi şirin. (IV) Dağların kucak açtığı bembeyaz evleri, köyü çevreleyen yemyeşil doğası ve hoş bir havası var.

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangilerinde kişisel düşünceye yer verilmiştir?


CEVAP
D

5) Eskiden insanların iletişim kurmak amacıyla yazdığı mektuplar, – – – –

Bu cümle aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanırsa nesnel bir yargı meydana gelir?


CEVAP
D

6) Pek çok insan karanlıktan, gök gürültüsünden, yüksekten, kapalı yerlerden korkar. (I) Bunlar sık rastlanan, bir anlamda sıradan fobilerdir. (II) Ama bir de genelde pek rastlanmayan, duyduğunuzda “Olur mu hiç öyle fobi?” diyeceğiniz sıra dışı fobiler vardır. (III) Kar fobisi de bunlardan biridir. (IV) Kar fobisi olanların büyük bölümü, karda mahsur kalmaktan korkar hatta bunun düşüncesi bile onları ürpertir.

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde örnekleme yapılmıştır?


CEVAP
C

7) (I) Kış, beyaz bir kuştur; rengârenk yaklaşan ilkbaharın geldiğini görünce uçup gider. (II) Kış uçup gitmeden onun sessiz şarkısını içinizde duyabilmek için yollara çıkmalısınız. (III) Kendinizi evlere, iş yerlerine kapatmamalı; soğuğa yenik düşmemelisiniz. (IV) İçinizdeki tembel sesi susturup kendinizi dışarı atmalı ve bu beyaz örtünün tertemiz güzelliğinin tadını çıkarmalısınız

Bu parçada numaralanmış cümlelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


CEVAP
C

8) Kuşlar, gagalarını yalnızca kendilerini ve yavrularını beslemek için değil, yuva yapımında kullanacakları ot ve dal parçalarını taşımak için de kullanırlar.

Aşağıdakilerden hangisi bu cümleden kuşlarla ilgili kesin olarak çıkarılacak bir yargı değildir?


CEVAP
B

9) (I) Kapadokya’da, hepsi birer sönmüş fırın olan yanardağlara inat yağan kar, karnını doyurmak için yuvasından çıkan tilkilerin ayak izlerini biraz sonra silecek. (II) Güvercinler ise küçücük yuvalarında birbirlerine sokularak ısınacaklar. (III) Erciyes Dağı’nın zirvesinde bekleyenler rüzgâr gibi kayakçılar, çocuklarını kucaklarına alarak kızağa binmiş babalar- birazdan yola çıkacaklar. (IV) Dağdaki ışık öylesine güzelleşecek ki güneşle kar, sonsuza dek birbirinden ayrılmayacak sanki.

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangilerinde benzetme vardır?


CEVAP
A

10) (I) Günümüzde tekne gövdelerinin yapımında ahşaba göre daha sağlam malzemeler kullanılıyor. (II) Direklerin yapımındaysa hafif ve deniz suyunun etkilerine dayanıklı metaller tercih ediliyor. (III) Bugün tüm dünyada çok farklı amaçlara göre tasarlanmış birbirinden sevimli tekneler bulunuyor. (IV) Bunlardan biri de “tek tip tasarım” olarak adlandırılan küçük yelkenli teknelerdir.

Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi kanıtlanabilirlik açısından diğerlerinden farklıdır?


CEVAP
C

11) (I) İstanbul’un sahip olduğu çok kültürlülüğü tek başına bünyesinde barındıran İstanbul kemençesinin buğulu sesine hayranım. (II) Tamamen el emeği göz nuru olan bu zarif çalgıyı yapmak için sevgi ve tecrübe gerekiyor. (III) İstanbul kemençesi, oyulmuş bir ağacın üzerine “göğüs” adı verilen ve yine ağaçtan yapılan bir kapak kapatılarak üretiliyor. (IV) Kemençenin kapağı yani göğüs kısmı, kemençeye has sesi verdiği düşüncesiyle selvi ağacından yapılıyor

Bu parçada numaralanmış cümlelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


CEVAP
C

12) . (I) Bahar ve yaz aylarının vazgeçilmezlerinden biridir bisiklet. (II) Sokaklarda keyifle dolaşmamızı sağlayan bu eğlence aracı, doğa dostu bir taşıttır; bir otomobile göre çok daha az enerji harcar. (III) İklim değişikliğinin önüne geçmek için de en iyi çözümlerden biridir bisiklet çünkü öteki taşıtların aksine, atmosfer için zararlı hiçbir gaz salmaz. (IV) Bu nedenle okula ya da işe bisikletle gidip gelmek harika bir fikirdir!

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangilerinde karşılaştırma yapılmıştır?


CEVAP
C

2 yorum