Kazanım Testleri

6. Sınıf Türkçe Kazanım Testi – Parçada Anlam – 3 (2019-2020)

6. Sınıf Türkçe Kazanım Testi Künyesi
[2019 – 2020]

SINIF:6. SINIF
DERS:Türkçe
TESTİN KONUSU:Parçada Anlam
TESTİN ADI:Parçada Anlam – 3 (Giriş-Gelişme-Sonuç – Parça Oluşturma – Parça Tamamlama)
SORU SAYISI:11
EĞİTİM DÖNEMİ:2019 – 2020 EĞİTİM DÖNEMİ

Parçada Anlam – 3 (Giriş-Gelişme-Sonuç – Parça Oluşturma – Parça Tamamlama) Kazanım Testi
[2019 – 2020]


1)

Buna göre aşağıdakilerin hangisinde, kutuları ifade eden semboller “giriş, gelişme, sonuç” şeklinde sıralanmıştır?


CEVAP
B

2) Odanın penceresinden bakarken babamın getirdiği motosiklet gözüme çarptı. Motosikletin yanına gittim. Bu, bir haftadan beri avluda duruyordu. Babam bozuk olduğunu söylemişti. İçimde bir merak uyandı. Başladım düğmeleriyle oynamaya. Birdenbire çalışıverdi. Başıma başlığı taktım ve motosiklete bindim. Gaza bastım, hareket etti; hiçbir yerinde bozukluk yoktu. Yokuştan aşağı ilerlemeye başlayınca bozukluğun ne olduğunu anlayıverdim. – – – –

Bu parçanın sonuna anlam akışına göre aşağıdakilerin hangisi getirilmelidir?


CEVAP
D

3) Yeterli ve dengeli beslenen kişiler sağlıklıdır. – – – – hareketli ve esnek bir bedene, düzgün bir cilde, saçlara ve gözlere sahiptir. Çalışmaya istekli kişilikleri ve normal zihinsel gelişimleri vardır. Nadiren hasta olurlar. – – – – yetersiz ve dengesiz beslenen kişiler yavaş hareket ederler, isteksiz ve sağlıksızlardır.
Bu parçada boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdakilerin hangisinde verilenler getirilmelidir?


CEVAP
B

4) Aşağıda, kâğıdın oluşumunu anlatan cümleler karışık olarak verilmiştir.

I. Bu makinelerde, çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak çok küçük ipliksi parçalara ayrıştırılır.
II. Bu hamur, düz bir zemine boşaltılarak ince bir tabaka oluşturacak şekilde düzgünce yayılır ve kurutulur.
III. Kâğıdın temel ham maddesi olan odun, özel tasarlanmış makinelere yerleştirilir.
IV. İyice kuruyan hamur artık kâğıt hâline gelmiştir.
V. Lif adı verilen bu ipliksi parçalar, suyla karıştırılır ve kıvamlı bir hamur elde edilir.

Bu cümleler olayların oluş sırasına göre sıralandığında doğru sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?


CEVAP
D

5) (I) Güney Koreli bir grup girişimci, görme engelliler için bir akıllı saat tasarladı. (II) Saatin ekranında yukarı ve aşağı doğru hareket edebilen çıkıntılar var. (III) Girişimcilerin “Dot” adını verdikleri bu saat, kablosuz bağlantı kurarak diğer cihazlardan gelen mesajları alıyor. (IV) Bu çıkıntılar, mesajların, görme engellilerin kullandığı Braille alfabesiyle gösterilmesini sağlıyor.

Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangilerinin yerleri değiştirilirse parçanın anlam bütünlüğü sağlanmış olur?


CEVAP
C

6) Aşağıdaki parçada numaralanmış cümleler farklı masallardan alınmıştır.

(I) Zengin ülkenin insanları tembellik edip ekip biçmeyi terk ettiklerine çok üzülmüşler. (II) Açlıktan kurtulmak için son çare olarak, sandıklarındaki incileri öğütüp un hâline getirmişler. (III) Halıcı, herkesin güvenini kazandığı için de işleri hep yolunda gidermiş. (IV) Bu çocuklar öyle zayıfmış ki neredeyse vücutlarındaki kemikler sayılıyormuş. (V) Bu undan ekmek yapmışlar ama açlıkları geçmemiş. (VI) Sihirbazın birbirinden ilginç gösteriler yaptığını gören kral, gösteri bitince onu tebrik etmiş. (VII) Çünkü inciden yapılan un, buğday unu gibi lezzetli ve doyurucu değilmiş.

Buna göre aşağıdakilerin hangisinde aynı masala ait cümleler bir arada verilmiştir?


CEVAP
A

7) (I) Size, okuduğum kitaplar arasında beni en çok etkileyenlerden birini anlatmak istiyorum. (II) Kitaptaki masallar içinde özellikle ‟Altın Saçlı Kız” oldukça etkileyici. (III) Bu masalda, saçları altın tellerden oluşan Rita’nın öyküsü anlatılıyor. (IV) Siz de bir düşünün bakalım, saçlarınız altın olsa başınıza neler gelirdi? (V) Masalda da önce böyle düşünülüyor ama olaylar böyle gelişmiyor.

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinden sonra “Bunun çok iyi bir şey olduğunu ve başınıza çok güzel olaylar geleceğini düşünüyorsunuz değil mi?” cümlesi getirilirse parçanın anlam akışı bozulmaz?


CEVAP
C

8)
I. Bu amaca ulaşmak için her yıl bazı etkinlikler gerçekleştirilir.
II. Robotbilim, giderek büyüyen ve şaşırtıcı ürünlerin ortaya konduğu bir bilim dalı hâline gelmiştir.
III. RoboCup olarak bilinen bu etkinliklerde bilimsel konferansların yanı sıra robot futbol takımlarının karşılaştığı turnuvalara da yer verilir.
IV. Bu bilim dalının amaçlarından biri, insana benzeyen robotlar geliştirmektir.

Numaralanmış cümleler mantık akışına göre sıralandığında baştan üçüncü cümle aşağıdakilerden hangisi olur?


CEVAP
A

9) (I) Kış mevsiminin en gözde sporu, kayaktır. (II) Bu spor için eskiden farklı türde ağaçlardan yapılan kayaklar kullanılırmış. (III) Kayakların karla temas eden yüzeyleri, kayganlığı artırmak için katran ya da deriyle kaplanırmış; günümüzdeyse dayanıklı ve hafif malzemelerin karışımından yapılıyor. (IV) Ülkemizde amatör kayak yapabileceğiniz ve kayak eğitimi alabileceğiniz çok sayıda merkez var. (V) Bu merkezlerin en ünlüleri Bursa’da Uludağ, Erzurum’da Palandöken, Kayseri’de Erciyes, Antalya’da Saklıkent’tir.

Bu parça iki paragrafa ayrılmak istenirse ikinci paragraf kaç numaralı cümle ile başlar?


CEVAP
C

10) Trabzon’daki iklim, özellikle bazı ürünlerin yetiştirilmesine elverişlidir. Ancak kentin dağlık ve engebeli olması nedeniyle tarım alanları sınırlıdır. – – – – Hem ülkemizin hem de dünyanın fındık ve çay ihtiyacının önemli bir bölümü buradan karşılanır.

Bu parçada boş bırakılan yere anlam akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?


CEVAP
B

11) – – – – 1992’de de içinde on binlerce plastik banyo ördeği olan bir konteyner, Hong Kong’dan ABD’ye giden bir gemiden denize düşüp kaybolmuştu. Tabii o zaman bu ördeklerin yıllarca dünya denizlerinde dolaşacağı, kimsenin aklına gelmemişti. Ördeklerin bazıları Hawai’ye, Alaska’ya ve Avustralya’ya kadar gitti. Bazıları da Kuzey Buz Denizi’nde görüldü, İskoçya ve Kanada kıyılarına vurdu. Binlerce ördekten oluşan bu mini donanmalar sayesinde okyanus akıntılarına ilişkin çok şey öğrenildi.

Bu parçanın başına düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?


CEVAP
D

3 yorum