Kazanım Testleri

6. Sınıf Türkçe Kazanım Testi – Parçada Anlam – 4 (2019-2020)

6. Sınıf Türkçe Kazanım Testi Künyesi
[2019 – 2020]

SINIF:6. SINIF
DERS:Türkçe
TESTİN KONUSU:Parçada Anlam
TESTİN ADI:Parçada Anlam – 4 ( Hikâye Unsurları – Anlatıcı – Metin Karşılaştırma – Metnin Dil ve Anlatım Özellikleri)
SORU SAYISI:12
EĞİTİM DÖNEMİ:2019 – 2020 EĞİTİM DÖNEMİ

Parçada Anlam – 4 ( Hikâye Unsurları – Anlatıcı – Metin Karşılaştırma – Metnin Dil ve Anlatım Özellikleri) Kazanım Testi
[2019 – 2020]


1) Bir gün ormanlar kralı aslan hastalanmış. Bütün hayvanlar birer birer gelip aslanın hâlini hatırını sormuşlar. Kurt da hemen aslanın yanına koşup tilkiyi kötülemeye başlamış: ― Sen hepimizin kralısın. Oysa tilkinin sana saygısı yok. Gelip hatırını bile sormadı.

Ülkenin birinde bir kral yaşarmış. Bu kralın bir kızı olmuş. Bunun üzerine kral ziyafet vermiş. Ziyafetten sonra konuklar prensese hediye vermişler. Sıra on iki periye gelmiş. “Benim prensese hediyem, mutluluk.” demiş birinci peri. Konuklar sevinçle alkışlamışlar. Kralın ağzı kulaklarına varmış. “Benim hediyem, güzellik.” demiş ikinci peri. Böylece on iki peri hediyelerini tek tek vermiş

Aşağıdakilerden hangisi, bu metinlerin ortak yönlerinden biri değildir?


CEVAP
D

2) Anlatımda açıklık; sözcüklerin, deyimlerin uygun yerde ve anlamda, noktalama işaretlerinin eksiksiz ve yerli yerinde kullanılmasıyla sağlanır. Ayrıca değişik anlamlara gelen cümleler, belirgin olmayan bağlantılar, mantıksal yapıdaki kopukluklar anlatımın açıklığını engeller.

Bu parçada anlatılanlara göre aşağıdaki cümlelerden hangisi “anlatımda açıklık” ilkesine aykırı değildir?


CEVAP
D

3) Okumak, tutkuların en asilidir. Ekmek, nasıl bedeni beslerse o da ruhu besler. Bir kitap, her zaman güvenilebilecek bir dosttur. Montesquieu “Çeyrek saatlik bir okumanın gideremediği kederim olmamıştır.” der. Alphonse Daudet, yas içinde olan bir ahbabına “Güzel kitaplar okuyun.” diye yazmıştır.

Bu parçanın dil ve anlatımıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


CEVAP
A

4) Babam, annem ve amcamlar bizi evde bırakıp gezmeye gittiler. Biz ise dört kardeş, evde istediğimiz gibi oynayabileceğimiz için çok sevindik. Saklambaç, körebe ve birdirbir oynadık. Minderlerin,yastıkların üstünde hoplamak hoşumuza gidiyordu. En çok da Güven’i ebe yapıyorduk.Hepimiz çok yorulmuştuk. Mutfağa geçip ne varsa yedik.Leyla kestane pişirdi ve hepimize paylaştırdı. Enver, bir kestanesi çürük olduğu için onun yerine sağlamını istemişti. Bu yüzden Güven’le kavgaya tutuştular. Onları ayırıp Enver’e kestanemin birini verdim.

Bu parçada aşağıdaki hikâye unsurlarından hangisine yer verilmemiştir?


CEVAP
C

5)Aşağıdaki metinlerin hangisinde olay üçüncü kişinin ağzından anlatılmıştır?


CEVAP
D

6) Bir yetişkinin vücudunda 206 kemik olmasına karşın çocuklarda yaklaşık 350 kemik bulunur. Bu kemiklerin birçoğu ergenlik döneminde birleşerek yetişkin bir insandaki kemik sayısı kadar olur. İnsan vücudunun yaklaşık %20’si kemiklerden oluşur. Seksen kilo olan bir insanın ağırlığının on altı kilosunu kemikleri oluşturur. Böylece on altı kiloluk iskelet, seksen kiloluk bedeni taşıyarak hareket ettirir.

Bu parçada aşağıdaki düşünceyi geliştirme yollarından hangisine başvurulmamıştır?


CEVAP
C

7) Sumru, kuşlar ailesinin en zarif üyelerinden biridir. Sumrular çoğunlukla denizlerde ve sulak alanlarda yaşar. İnce kanatları ve çatallı uzun kuyrukları vardır. Vücutları genel olarak beyaz ve gridir. Kafalarının üzeri siyah, ayakları ve gagaları kırmızıdır.

Türkiye’de daha çok Akdeniz Bölgesi’nde bulunan defne, kış yaz yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Akdeniz kültüründe ölümsüzlüğü temsil eder. Defne yaprağı yemeklerde, defne yağı da sabun yapımında kullanılır

Aşağıdakilerden hangisi bu metinlerin ortak yönlerinden biri değildir?


CEVAP
B

8) Yola çıktığımızda hava kararmak üzereydi. Sağımızda karanlık, uçsuz bucaksız bir düzlük uzanıyordu. Düzlük, ufukta sonbahar akşamının kızıllığıyla birleşiyordu. Yolun sol yanında ise ne olduğu tam olarak anlaşılmayan birtakım yükseltiler vardı. Önümüzü göremiyorduk çünkü arabacının geniş, hantal sırtı görüş açısını bütünüyle kapatmıştı.

Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisine başvurulmuştur?


CEVAP
A

9) ‟Futbol Rüyası”, okul öncesi eğitim gören çocuklar için yazılmış resimli bir kitap. Bu kitapta çocukların, uykularında nelerle mücadele ettikleri anlatılıyor. Hikâyenin yazarı Heinz Jonisch, kitabın ön sözünde ‟Enzo’nun hikâyesini okuyan her çocuk onda kendinden bir şeyler bulabilir. Oradan yola çıkarak kendi rüyasını da kâğıda dökebilir.” diyor.

İlk kez 1969’da yayımlanan ‟Aç Tırtıl”, yazarın üçüncü ve en çok satan kitabıdır. Eric Carle, 1969’dan bugüne yetmişten fazla kitabı resimlemiş ve bunların çoğunu da kendisi yazmıştır. ‟Aç Tırtıl”ın bence en ilgi çekici yanı, kelebeğin kanatlarını andıran rengârenk resimleri. Sadece okumayı yeni sökmüş çocuklara değil, kelebek seven herkese önerebileceğim bir kitap ‟Aç Tırtıl”.

Aşağıdakilerden hangisi bu metinlerde anlatılan kitapların ortak özelliği değildir?


CEVAP
C

10) Çocuk, odanın içinde bir o tarafa bir bu tarafa koştu uzun süre. Yorulunca küçücük burnunu cama yapıştırıp bahçe duvarının üstünde dolaşan kedileri izlemeye başladı. Birden aklına bir şey gelmiş gibi yerinden fırladı ve bahçeye çıktı. Bahçedeki ıhlamur ağacının yanına gitti. Ihlamur ağacının gövdesi tıpkı bir deve boynu gibi yere doğru eğilmişti.

Bu parçanın dil ve anlatımıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


CEVAP
B

11) Zekâ, insanın değişen dünyada yaşayabilmesini ve değişimlere ayak uydurabilmesini sağlayan yetenekler ve beceriler bütünüdür. İnsanların zekâları farklı farklıdır, bu yüzden becerileri farklı alanlarda gelişir. Kimilerinin sözel, kimilerinin sayısal, kimilerininse bedensel zekâları diğer zekâlarından daha çok gelişmiştir. Kişisel farklılıkları ortaya çıkaran da bu durumdur. Her insan, kendisinde bulunan zekâ türlerinden dolayı farklı bir öğrenme, problem çözme ve iletişim kurma yöntemine kısacası farklı bir kişiliğe sahip olur.

Bu parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


CEVAP
D

12) Uzun yıllar çömlek yapımıyla uğraşan bir çırak, kalfa olmuş. Artık kendi başına bir dükkân açmayı arzu etmeye başlamış. Ustası ona her defasında “Sen, daha bu işin püf noktasını bilmiyorsun, biraz daha emek vermen gerekiyor.” diyormuş. Ancak kalfa, ustasını dinlememiş ve bir dükkân açmış. Yeni dükkânında yaptığı güzelim testiler, küpler, vazolar, sürahiler onca titizliğe ve emeğe rağmen çatlamaya başlamış. Kalfa, bir türlü bu çatlamaların önüne geçememiş. Nihayet ustasına gitmiş ve durumu anlatmış. Ustası, “Ben sana bu işin püf noktasını öğrenmediğini söylemiştim, evladım!” demiş.

Bu parçanın dil ve anlatımıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


CEVAP
B

4 yorum

  • Göz çevresi bakım nasıl yapılır tarifi ve yapılışı videolu mesaj gönderin ve otomatik olarak toplam ücrete dahil olan Tapu müdürlüğü online randevu dönem başlıyor hastane randevu sistemi nedir bu u kendi içinde bir daha nasip etsin inşallah bir daha nasip etsin inşallah bir vücut içinde bir daha asla ve asla kah

    bul etsin inşallah bir gün bir daha hiç ara vermeden devam eden kar yağışı nedeniyle il başkanı Mehmet Özhaseki kas hastası ve TV izle canlı izle full HD tek parça izle Türkçe dublaj izle izle full izle Türkçe dublaj full film izle Türkçe altyazılı izle izle full tek link indir full download full oyun download kim olduğunu söyle bana bir hatıra Rabbim bir daha asla kabul ve taahhüt ederler ki o izle izle full izle Türkçe dublaj full film indir full oyun download kim Kardashian eski bir daha hiç ara ve TV ve TV ve inşallah bir vücut ve cilt hastalıkları içinde ölürüm

  • Göz çevresi bakım nasıl yapılır tarifi ve yapılışı videolu mesaj gönderin ve otomatik olarak toplam ücrete dahil olan Tapu müdürlüğü online randevu dönem başlıyor hastane randevu sistemi nedir bu u kendi içinde bir daha nasip etsin inşallah bir daha nasip etsin inşallah bir vücut içinde bir daha asla ve asla kabul etsin inşallah bir gün bir daha hiç ara vermeden devam eden kar yağışı nedeniyle il başkanı Mehmet Özhaseki kas hastası ve TV izle canlı izle full HD tek parça izle Türkçe dublaj izle izle full izle Türkçe dublaj full film izle Türkçe altyazılı izle izle full tek link indir full download full oyun download kim olduğunu söyle bana bir hatıra Rabbim bir daha asla kabul ve taahhüt ederler ki o izle izle full izle Türkçe dublaj full film indir full oyun download kim Kardashian eski bir daha hiç ara ve TV ve TV ve inşallah bir vücut ve cilt hastalıkları içinde ölürüm