Kazanım Testleri

7. Sınıf Matematik Kazanım Testi – Problemler (2019-2020)

7. Sınıf Matematik Kazanım Testi Künyesi
[2019 – 2020]

SINIF:7. SINIF
DERS:Matematik
TESTİN KONUSU:Problemler
TESTİN ADI:Problemler
SORU SAYISI:10
EĞİTİM DÖNEMİ:2019 – 2020 EĞİTİM DÖNEMİ

Problemler Kazanım Testi
[2019 – 2020]


1) 95 lira borcu olan Sinan 27 lira daha borç alıyor. Daha sonra borcunun 55 lirasını ödüyor.

Son olarak borcunun 32 lirasını daha ödediğine göre Sinan’ın kalan borcu kaç liradır?


CEVAP
C

2) Bir şehirde sabah sıcaklık -3°C olarak ölçülmüş, öğlen sıcaklığın önceki ölçüme göre 9°C arttığı, akşam ise bir önceki ölçüme göre 10°C azaldığı görülmüştür.

Buna göre akşam ölçülen hava sıcaklığı kaç derecedir?


CEVAP
D

3) Deniz seviyesine göre 11 metre derinlikte bulunan bir dalgıç önce 5 metre yukarıya çıkıp sonra 2 metre aşağıya dalıyor.

Buna göre dalgıcın son durumda deniz yüzeyine göre konumunu veren işlem aşağıdakilerden hangisidir?


CEVAP
A

4) Bir odadaki termometrede sıcaklık 28 dereceyi göstermekte iken odanın sıcaklığını dakikada 4 derece düşürebilen bir klima açılıyor.

Klima açıldıktan 8 dakika sonra odanın sıcaklığı kaç derece olur?


CEVAP
B

5) 20 soruluk bir testte öğrenciler doğru cevapladıkları her bir soru için +5 puan, yanlış cevapladıkları her bir soru için ise –3 puan almaktadır.

Bu testin tamamını cevaplayan bir öğrenci 14 soruyu doğru cevapladığına göre kaç puan almıştır?


CEVAP
C

6)

Yukarıda bir apartmanın asansör kabinindeki tuşlar verilmiştir. Bu apartmanda Eylül, Zeynep’ten 5 kat aşağıda, Hayat ise Zeynep’ten 6 kat yukarıda oturmaktadır.

Eylül, Zeynep ve Hayat asansöre birlikte binmiş ve oturdukları katlara gitmek için tuşlara basmışlardır.

Buna göre Eylül, Hayat ve Zeynep’in bastıkları tuşlar hangi seçenekte doğru olarak verilmiştir?


CEVAP
A

7) Aşağıda bir iş yerindeki doğal gaz kombisinin 3 farklı kademesi ve bu kademelerin kullanım durumlarına göre bir saatte harcadıkları gaz tüketimleri verilmiştir.Aynı gün içerisinde kombi 09.00’da 3. kademede çalıştırılmaya başlanmış, saat 12.00’de 1. kademeye düşürülmüş ve saat 18.00’de kapatılmıştır.

İşyerindeki doğal gaz sayacı 09.00’da 50 m3 gaz olduğunu gösterdiğine göre bu sayaç 18.00’de kaç metreküp gaz olduğunu gösterir?


CEVAP
B

8) Kaan ve Doruk hava sıcaklığını tahmin etmeye çalışıyorlar. Termometreye baktıklarında gerçek sıcaklığın Kaan’ın tahmininden 3°C yüksek, Doruk’un tahmininden ise 1°C düşük olduğunu görüyorlar.

Kaan’ın tahmini –8°C olduğuna göre Doruk’un tahmini kaç °C’dir?


CEVAP
D

9) Aşağıda 3 farklı ilde aynı gün içinde ölçülen en düşük ve en yüksek hava sıcaklık değerleri verilmiştir.Verilen bilgilere göre aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?


CEVAP
B

10)Bir matematik öğretmeni öğrencilerden günlük ellişer soru çözmelerini ve her gün için yaptıkları çizelgenin üzerine kaç soru fazla ya da eksik çözdüklerini yazmalarını istiyor. Örneğin 55 soru çözülen gün çizelgeye +5, 40 soru çözülen gün –10 yazmalarını istiyor.
Ada’nın pazar günü hariç bir hafta içinde çözdüğü soru sayılarını gösteren çizelge aşağıda verilmiştir.Ada çizelgede verilen hafta için toplamda öğretmeninin istediği sayıda soru çözdüğüne göre pazar günü kaç soru çözmüştür?


CEVAP
C

11 yorum