Kazanım Testleri

7. Sınıf Türkçe Kazanım Testi – Parçada Anlam – 1 (2019-2020)

6. Sınıf Türkçe Kazanım Testi Künyesi
[2019 – 2020]

SINIF:6. SINIF
DERS:Türkçe
TESTİN KONUSU:Parçada Anlam
TESTİN ADI:Parçada Anlam – 1 (Ana Düşünce – Ana Duygu – Konu – Başlık – Yardımcı Düşünce)
SORU SAYISI:12
EĞİTİM DÖNEMİ:2019 – 2020 EĞİTİM DÖNEMİ

Parçada Anlam – 1 (Ana Düşünce – Ana Duygu – Konu – Başlık – Yardımcı Düşünce) Kazanım Testi
[2019 – 2020]


1) Gitar; yan kısımları oval, sapı üzerinde ses perdeleri olan, altı telli, telleri parmakla çekilerek veya pena denen bir araçla vurularak çalınan müzik aletidir. İlk örnekleri İspanya’da yapılan gitar, zamanla bugünkü hâlini almıştır. Bugün akustik gitar, elektrogitar, basgitar, perdesiz gitar gibi birçok çeşidi mevcuttur.

Bu parçada ‟gitar”la ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?


CEVAP
D

2) Bugün Türkiye’de yüzlerce televizyon kanalı var. Bu kanallarda her gün pek çok program yayımlanıyor. Ancak çocukların gelişimine katkıda bulunacak programlar yok denecek kadar az. Bu konuya dikkat edilmiyor ne yazık ki! Oysa geleceğin mimarı olan çocukların gelişimine katkı sağlayacak, onların zihinlerini geliştirecek özel programlar hazırlanmalı. Bu, bence Türk televizyonlarının önemli bir eksiği.

Bu parçaya göre Türk televizyonlarının eleştirilme nedeni aşağıdakilerden hangisidir?


CEVAP
C

3) Araştırmalar, renklerin insan psikolojisi üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. Mesela sarı renk bir kıyafet giydiğinizde karşınızdakine geçicilik hissi gönderiyorsunuz veya kahverengi bir ceketle iş görüşmesine gittiğinizde karşınızdakine güvensiz bir ifade yansıtıyorsunuz. Bu yüzden önemli görüşmeler öncesinde ve tanışmalarda kıyafetinizin rengini iyi seçin. Yanlış renkte bir giysi, yanlış bir mesaj gönderebilir.

Bu parçadan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?


CEVAP
B

4) Edebiyatımızla ilgilenen herkes edebiyatımızın eleştiri konusundaki eksikliğini fark edecektir hemen. Batı dünyasında çok sayıda örneği olan bu türe uzaklığımız, sanatımızın en bağışlanamaz tarafıdır. Yazar ve şairlerimiz ne eleştirmeye yelteniyor ne de eleştiriye açık.

Bu parçanın ana düşüncesi aşağıdakilerden hangisidir?


CEVAP
D

5) Hareket edebilmemiz için beynimiz, sinir hücrelerimiz, kaslarımız ve kemiklerimiz hep birlikte çalışır. Hareket edeceğimiz zaman beynimizden kaslarımıza sinir hücrelerimiz aracılığıyla uyarılar gönderilir. Bu uyarılar sayesinde kaslar harekete geçer. Kasların kasılıp gevşemesi ise kemiklerin, buna bağlı olarak da vücudumuzun hareket etmesini sağlar.

Aşağıdakilerden hangisi bu parçanın anahtar sözcüklerinden biri değildir?


CEVAP
A

6) Çocuk edebiyatı ilgimi çekiyor. Bu türün içinde kendimi rahat hissediyorum. Az sözcükle çok şey anlatabiliyorum. Çocuk kitaplarının öncelikle çocuklar için yazıldığını biliyorum ama ben yetişkinlere de hitap ettiğimi hissediyorum bu kitaplarla. Beni özgürleştiriyor çocuklar için yazmak.

Bu parça aşağıdaki sorulardan hangisine karşılık söylenmiş olabilir?


CEVAP
B

7) Bir dili, o dilin kök saldığı topraklarda yetişen, o dilde eserler ortaya koyan şair ve yazarlar geliştirir. İçinde yaşadığı toplumun özelliklerini ve nelerden hoşlandığını yakından bilen şair ve yazarların ortaya koyduğu eserler, o toplumun her zaman övündüğü ve beğendiği kalıcı eserler olmuştur. Bu şair ve yazarlar, eskiyle yeni arasında sağlam dil ve kültür köprüleri kurarlar.

Bu parçadan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?


CEVAP
C

8) İnsanlarda uykuyu “melatonin” adı verilen bir hormon düzenler. Bu hormon akşam saatlerinde salgılanmaya başlar. Çünkü bu hormonun salgılanması için karanlık bir ortamda bulunmak gerekir. Bilim insanları melatoninin salgılanma zamanının gündüz aydınlık bir ortamda kalma süremizle ilgili olduğunu belirtiyor. Yani gündüz daha uzun süre ve bolca güneş ışığı gören insanların akşam daha erken uykusu geliyor.

Bu parçada “melatonin hormonu”ile ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?


CEVAP
D

9) Dünya hızla değişiyor. Değişen dünyayla birlikte insanların dillendirdiği sorunlar da… Fakat bazı sorunlar hep aynı kalıyor: Cehalet, yoksulluk, insanca yaşama arzusu… Bu sorunlar, tarih boyunca insanlar tarafından hep dile getirildi. İnsanlığın bundan yüzyıllar sonra da aynı sorunları dile getirecek olması şaşırtmasın sizi.

Bu parçada yazarın asıl anlatmak istediği aşağıdakilerden hangisidir?


CEVAP
C

10) Özellikle yirminci yüzyılın ikinci yarısında yaşanan teknolojik ve endüstriyel gelişmeler, çevre kirlenmesine ve yenilenemeyen kaynakların hızla azalmasına neden olmuştur. Sanayileşmenin ve yaşam biçimlerindeki değişimin sonucunda ortaya çıkan atıklar zaman içinde hızlı bir artış göstermiş ve bu atıklardan kaynaklanan çevre sorunları evrensel bir boyut kazanmıştır.

Aşağıdakilerden hangisi bu parçada ortaya konan soruna yönelik bir çözüm olamaz?


CEVAP
B

11)
Bu bahar bir hoşluğu var gönlümün
Sabahları erkenden kalkıyorum
Uykumu almış, dinlenmiş, genç, zinde
Neşeyle çalışıyorum bütün gün
Yarınlara güvenle bakıyorum

Bu şiirde aşağıdaki duygulardan hangisi yoktur?


CEVAP
A

12) Eskiden Anadolu köylerinde, erkeklerin bir araya gelip sohbet ettiği ya da köyü ilgilendiren önemli toplantıların yapıldığı tek gözden ibaret yapılar vardı. Bunlara oda denirdi. Bu mekânlar köy muhtarlığına aitti. Yabancı misafirler bir yerden bir yere giderken kalacak yer bulamadığı zamanlarda bu odalarda dilediği kadar kalabilirdi. Allah’ın misafiri olarak kabul edilen bu kişiler, en titiz şekilde ağırlanırdı. Bazı yerlerde hâlâ yaşatılıyor bu güzel gelenek. Misafirin, duasını en içten duygularla sunduğu ve en güzel sohbetlerin edildiği alanlar olarak kalmıştır akıllarda bu odalar.

Bu parçaya göre aşağıdakilerden hangisi köy odalarının kullanım amaçlarından biri değildir?


CEVAP
A

1 yorum